تبلیغات
 FARA DOWNLOAD - تشخیص چند بیتی بودن ویندوز

تشخیص چند بیتی بودن ویندوز

حتما برای شما هم پیش آمده است که در زمان نصب نرم افزاری خاص، به ورژن های ۳۲ و یا ۶۴ بیتی نرم افزار برخورد کرده باشید و ندانید تشخیص چند بیتی بودن ویندوز پگونه است و نصب کدام یک از این نسخ برای شما مناسب می باشد. در ویندوز seven تا حد بسیار زیادی مساله سازگاری برنامه های ۳۲ و ۶۴ بیتی حل شده است اما در مواردی، باز هم لازم است اطلاعات ویندوز خود را داشته باشید، پس در ادامه این آموزش با ما در مدرسه آفتاب باشید.

برای تشخیص ۳۲ یا ۶۴ بیتی بودن ویندوز راههای بسیاری هست که ساده ترین آن ها استفاده از اطلاعاتی است که در properties و در قسمت My Computerr ثبت شده است. برای استفاده از این راه روی my computer راست کلیک کرده و مطابق شکل زیر روی properties کلیک کنید.

تشخیص چند بیتی بودن سیستم عامل

همانطور که در شکل بعد میبینید ورژن ویندوز نصب شده روی سیستم شما و همینطور اطلاعات مربوط به چند بیتی بودن آن دراین صفحه قابل مشاهده می باشد. ( از آنجایی که سیستم عامل اکثر کاربران ایرانی ویندوز ۷ می باشد در تصاویر آموزشی از این ویندوز استفاده کرده ایم، برای تشخیص نوع ویندوز خود اینجا کلیک کرده و آموزش را مطالعه کنید ) . در شکل زیر مشاهده میکنید که اولا ویندوز سون Professional و ثانیا نسخه ۶۴۴ بیتی روی سیستم نصب شده است.

تشخیص چند بیتی بودن ویندوز

و اما روش دوم که در تمامی نسخه های ویندوز یکسان می باشد استفاده از Command prompt می باشد.
برای این منظور کادر Run را باز کرده ( آموزش ورود به run در ویندوز ) و در آن عبارت CMDD را تایپ نمایید، با فشردن کلید اینتر روی کیبورد و یا کلیک روی okk پنجره سیاه رنگ کامند را مشاهده می کنید.

استفاده از CMD برای دیدن ورژن ویندوز

حال کافیست در این پنجره عبارت wmic os get osarchitecture را تایپ کرده و سپس کلید Enterr را بزنید تا مطابق شکل زیر در خط بعدی اطلاعات مورد نیازتان نمایش داده شود.

تشخیص چند بیتی بودن ویندوز با استفاده از cmd

همانطور که میبینید در مثال ثبت شده در شکل ویندوز ما ۶۴ بیتی می باشد. این روش در تمام نسخه های ویندوز از ویندوز ۹۸ گرفته تا ویندوز ۱۰ کاربرد دارد و حرفه ای ترین و در عین حال ساده ترین روش به حساب می آید.

روش های بسیار دیگری برای تشخیص چند بیتی بودن ویندوز وجود دارد که برای جلوگیری از طولانی شدن مطلب از بیان آن ها خودداری میکنیم. مثل همیشه اگر سوالی در مورد این مطلب دارید، در قسمت نظرات همین پست مطرح نمایید.
آخرین ویرایش:
دوشنبه بیست و دوم خرداد 1396 ساعت 20 و 05 دقیقه و 50 ثانیه